2019-05-20, pirmadienis, 20:28.     Šiandien Viduklėje saulė teka 05:15, leidžiasi 21:39, dienos ilgumas 16:23.

Užgavėnės Viduklėje

2018-02-15, paskelbė Gerda Lapinskaitė
Užgavėnės Viduklėje

Laikantis protėvių tradicijų, Užgavėnės Lietuvoje triukšmingai ir smagiai švenčiamos nuo seno. Jos visada būna antradienį prieš Pelenų dieną ir simbolizuoja ribą tarp sotaus žiemos meto ir septynių savaičių pasninko prieš Velykas.

Senovėje pasninkaujama buvo griežtai, taip pat griežtai buvo laikomasi draudimo linksmintis. Paskutinę dieną prieš ilgą ir sunkų pasninkavimo metą – per Užgavėnes, mūsų protėviai stengdavosi ne tik sočiai ir riebiai prisivalgyti, bet ir “nuo dūšios” pasilinksminti.

Gera žinoti, jog mūsų karta, nors skrupulingai nesilaikanti griežtų draudimų, vis dar  stengiasi išlaikyti senąsias tradicijas, švenčia protėvių šventes.

Viduklės Kultūros namų kiemelyje antradienį buvo surengta Užgavėnių šventė su persirengėliais, blynais, liaudiškomis pramogomis, dainomis ir gera nuotaika.

Kiemelis, kuriame įsitaisė blynų kepėjai, buvo pavadintas “Čigonų barono blynine”, kabojo blynų “receptas”, o “Čigonių meilės eliksyru” buvo galima  užsigerti sočius blynus.

Tradiciškai šonus vienas kitam vanojo ir storą virvę traukė Lašininis ir Kanapinis, pastarasis abi kovas nesunkiai laimėjo.

Vyrai turėjo progą, pasipuikuodami savo jėga, pamėtyti į tolį storą kaladę, taip pat kirto karštus blynus – kuris pirmas porciją įveiks.

Vaikučiai, norėdami užsidirbti saldainį, stengėsi ant taikinio užmesti virvelę, skabė saldainius ir riestainius nuo Užgavėnių medžio.

Moterų ansamblio “Ringė”, vadovaujamo Gerdos Lapinskaitės, dainorėlės, persirengusios čigonėmis, traukė linksmas čigoniškas dainas, rately sukosi visi, kas netingėjo – ir vaikai, ir suaugę, “žydukai”, “čigonės” ir linksmai pasibūti susirinkę vidukliškiai.

Kokios Užgavėnės be tradicinės Morės, kurios paskirtis – būti sudegintai?!   Tikėkimės, kad senoviniai burtai suveiks, žiema bus ilgam išprašyta ir sugrįš tik metų pabaigoje.

Šventė pasibaigė, liko geros emocijos, mieli prisiminimai.

Noriu paminėti tuos, kurie darbu, sumanymais ir materialiais dalykais prisidėjo ruošdami  vidukliškiams įsimintiną vakarą.

Tai šauniosios  Kultūros centro Viduklėje darbuotojos: Aiva Gailienė, Ligita Matelienė, Gerda Lapinskaitė, tai Viduklės seniūnė Daiva Ulinskienė, Viduklės bendruomenės pirmininkė Regina Morkuvienė su savo komanda. Ačiū jiems nuo visų vidukliškių!

Kultūros namai savo ruožtu prašė viešai padėkoti Juozui Trumpiui – už puikius čirvinius blynus, jo paties kepamus kepamus senovine, jaunimui net nematyta, paties iš namų atsigabenta keptuve;

Danutei Jasiulienei – už gardžių blynų tešlos paruošimą;

Ovidijui Butkui – už didelį solidų blynų kepimo pečių;

Kristinai Bagdonienei ir Antanui Butkui – už daug daug blynų iškepimą;

Moterų ansambliui “Ringė” – už geros nuotaikos užtaisą;

Fotografui Alfonsui Narbutui – už nuotraukas.

Jeigu ko nepaminėjau – ačiū visiems ir kiekvienam už mielas kartu praleistas akimirkas, ir iki kitų švenčių!

 

Angelė Šarkienė

 

 

               

Contact formŠios dienos vardadieniai